Co to jest BMW Alpina?

Alpina jest producentem samochodów, który produkuje wyczynowe modele BMW i MINI. Alpina jest uznawana przez niemieckie Ministerstwo Transportu za firmę motoryzacyjną, a nie tylko za producenta samochodów wyczynowych na rynku wtórnym.

Alpina nie jest tylko firmą produkującą wyczynowe edycje samochodów, ale jest bardzo zintegrowana z systemem produkcyjnym BMW. Alpina B7 jest produkowana w tej samej fabryce, w której produkowana jest seria 7 BMW.

Alpina: Szybki jak błyskawica

Alpina ma za sobą historię tworzenia wyczynowych i szybszych BMW. Firma powstała w 1965 roku i od tego czasu produkuje niezwykle szybkie samochody, takie jak BMW ALPINA B5 Bi-Turbo czy BMW Alpina B7. Alpina produkuje ręcznie robione silniki tylko dla samochodów BMW.

Alpina jest nie tylko producentem samochodów o wysokich osiągach na rynku wtórnym, ale jest nawet zintegrowana z BMW. BMW i Alpina mają wspólną fabrykę w Dingolfing, w Niemczech. Niektóre z szybkich samochodów Alpiny są nawet szybsze niż seria M BMW. Produkowane przez Alpinę samochody BMW brały nawet udział w wielu wyścigach, a w 1970 roku wygrały również Europejskie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych.

Historia

W 1962 roku założyciel firmy Alpina, Burkard Bovensiepen, stworzył podwójny gaźnik Weber. Gaźnik ten został wyprodukowany wyłącznie dla BMW 1500. Gaźnik ten przypadł do gustu branży motoryzacyjnej, a następnie szefowi sprzedaży BMW. Utorował on drogę do uzyskania pełnej gwarancji fabrycznej BMW.

Oficjalnie firma powstała w 1965 roku, kiedy to Burkard Bovensiepen założył firmę z zaledwie ośmioma pracownikami jako Alpina Burkard Bovensiepen KG w Kaufbeuren w Bawarii. Początkowo firma produkowała tylko maszyny do pisania i posiadała również fabrykę, ale później Burkard przekształcił ją w firmę tuningową BMW i wykorzystał ten sam stary budynek, który służył do produkcji maszyn do pisania.

  Który napęd jest lepszy, BMW sDrive czy xDrive?

Zadaniem Alpiny było dalsze podnoszenie jakości silników BMW poprzez tuningowanie gaźników i wałów korbowych. Zmodyfikowane przez Alpinę BMW brały udział w wielu wyścigach samochodowych na terenie Niemiec, a w 1970 roku nawet wygrały. Po 1988 roku Alpina zaczęła produkować własne samochody BMW Alpina i przestała brać udział w wyścigach samochodowych.

Samochody o wysokich osiągach

Samochody produkowane przez Alpinę zostały zaprojektowane w Alpinie i mają wyjątkowo szybkie silniki, takie jak 3,0-litrowy silnik straight-six bi-turbocharged lub 4,4 L silnik V8 bi-turbo. Samochody te posiadają wszystkie cechy premium BMW, z dodatkowymi cechami wyczynowymi, takimi jak zawieszenie ALPINA Sport i inne systemy oprogramowania Alpina.

Linia produktów Alpiny

Alpina produkuje swoje własne samochody od 1988 roku. W przeszłości produkowała samochody serii 3, serii 5 i serii 7. Pierwszym wyprodukowanym przez nich samochodem był model BMW E21 320 i nazwali go A1/3. Stworzyli i zamontowali w tych pojazdach własne silniki.

Produkcja samochodów serii 5 rozpoczęła się od modelu BMW E12 528i, a Alpina zmieniła jego nazwę na B7 Turbo, który był jednym z najszybszych samochodów w tamtych czasach. Obecna linia Alpina składa się tylko z 7 samochodów BMW serii 3, 4, 5 i 7.

 • Alpina XD3
 • Alpina XD4
 • Alpina B3 Bi-Turbo
 • Alpina D3 Bi-Turbo
 • Alpina B4 Bi-Turbo
 • Alpina B5 Bi-Turbo
 • Alpina D5 S
 • Alpina B6 Gran Coupé
 • Alpina B7
  Z tej niewielkiej linii, tylko 2 samochody są oferowane w USA, są to BMW Alpina B7, oraz BMW Alpina XB7.
  Które BMW ma silnik V6?

BMW Alpina B7

BMW Alpina B7 bazuje na BMW serii 7 (G12) i jest to piąta generacja tego samochodu firmy Alpina. Luksusowy samochód wykonawczy o wysokich osiągach został wprowadzony w 2016 roku. Samochód koncentruje się na dużej prędkości dzięki silnikowi o wysokiej wydajności wykonanemu przez Alpinę. Posiada 4,4L silnik BMW N63M30 twin-turbocharged V8, który produkuje 599 KM.

BMW Alpina XB7

Alpina XB7 to crossover SUV, który posiada niezwykle mocny silnik 4.4L V8 Bi-turbo, który produkuje moc 612 koni mechanicznych. Samochód posiada wszystkie komfortowe i luksusowe wnętrza BMW oraz inżynierię Alpiny. XB7 posiada napęd na wszystkie koła oraz wszystkie najnowsze funkcje bezpieczeństwa.

Alpina sprawia, że BMW jest jeszcze bardziej sportowe

Samochody produkowane przez Alpinę są niezwykle szybkie i sportowe. Ich samochody produkują nawet do 600 koni mechanicznych. Samochody Alpina mają ekscytująco wysoki moment obrotowy i są również znane z samochodów o wysokim momencie obrotowym. Przyspieszenie jest również szybkie w tych samochodach, a oni mogą uzyskać 0 do 60 mph w zaledwie 3,7 sekundy. Ogólnie rzecz biorąc, są to doskonałe sportowe samochody o wysokiej wydajności.

FAQ

Czy Alpina jest szybsza niż BMW?

Alpina jest producentem samochodów wyczynowych BMW i posiada samochody, które mogą osiągnąć moc 600 koni mechanicznych. Ich inżynieria opiera się wyłącznie na produkcji szybkich silników i wyższego momentu obrotowego. Samochody Alpina są często szybsze niż samochody BMW M i są nawet bardziej luksusowe. Alpina B6 xDrive Gran Coupe rozpędza się od 0 do 60 mph w zaledwie 3,6 sekundy.

  Który napęd na wszystkie koła jest lepszy - BMW czy Mercedes-Benz?

Czy samochody Alpina biorą udział w wyścigach samochodowych?

Samochody Alpina i tuningowane BMW biorą udział w wyścigach od 1968 roku. Początkowo Alpina zajmowała się tylko tuningiem samochodów BMW z gaźnikami i wałami korbowymi zaprojektowanymi przez Alpinę, ale przestała to robić i zaczęła wyposażać własne samochody. Wycofała się z wyścigów w 1988 roku, kiedy to tuningowała BMW, ale powróciła w 2009 roku.
Od 2009 roku Alpina prezentuje w wyścigach swoje własne samochody Alpina BMW. Powróciła z najszybszym BMW ALPINA B6 GT3. W 2011 roku zdobyli nawet mistrzostwo z tym samym BMW ALPINA B6 GT3 i kierowcami Margaritis i Lunardi.

Czy BMW Alpina jest sławna w USA?

Szybkie samochody sportowe cieszą się pewną sławą wśród entuzjastów. W USA oferowane są tylko dwa samochody marki Alpina, a są to BMW Alpina B7 i BMW Alpina XB7. Samochody te słyną z niezwykle wysokiego luksusu i szybszego momentu obrotowego niż jakikolwiek inny samochód. Jednak będąc producentem samochodów wyczynowych, nie są one tak znane wśród entuzjastów samochodów niesportowych.

Tego typu samochody o wysokich osiągach są często o wiele droższe niż inne oryginalnie produkowane samochody przez firmy takie jak BMW. Samochody Alpina są stworzone dla pewnego typu osób, które chcą mieć bardzo szybkie samochody. Oprócz tego, samochody te są również trudniejsze w utrzymaniu i drogie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z