Czy Audi A3 to dobry samochód?

Czy Audi A3 to dobry samochód?

Audi A3 to najpopularniejszy hatchback/subkompaktowy sedan w aktualnej ofercie Audi i jeden z najlepiej sprzedających się modeli Audi w historii. Model A3 został wprowadzony na rynek w 1996 roku i od tego czasu doczekał się pięciu generacji, z których najnowsza pojawi się w 2020 roku. My skupimy się na dwóch ostatnich generacjach Audi A3, ponieważ to właśnie one sprzedają się najlepiej.

Układ napędowy A3 obejmuje kilka silników wysokoprężnych i kilka benzynowych. A3 jest również dostępne jako samochód elektryczny lub hybrydowy w najnowszych modelach Audi A3, które tak naprawdę nie są zbyt popularne. Silniki tych modeli mają moc od 105 KM do 160 KM, a najmocniejsze modele RS i S dysponują mocą do 400 KM.

A3 jest dostępne w trzech różnych wersjach nadwozia: zwykły 4-drzwiowy hatchback Sportback, 2-drzwiowy hatchback lub 4-drzwiowy subkompaktowy sedan. Wszystkie wyglądają dobrze, zwłaszcza z pakietami nadwozia S-Line, natomiast wnętrze w dużej mierze zależy od wybranego wyposażenia dodatkowego. W pełni wyposażone modele A3 wyglądają wewnątrz niesamowicie, zwłaszcza dwie ostatnie generacje.

Pod względem niezawodności A3 jest przyzwoite, ale wymaga odpowiedniej konserwacji, aby działało tak dobrze, jak to możliwe. Praktyczność jest również lepsza niż oczekiwano. Wreszcie, wartość tych samochodów jest stabilna, ponieważ sprzedają się one naprawdę dobrze. 3-6-letnie modele A3 są obecnie najlepsze do kupienia z punktu widzenia stosunku jakości do ceny.

Audi A3 – Układ napędowy

Podstawowe modele Audi A3 z silnikami benzynowymi są dostępne z silnikami czterocylindrowymi o pojemności 1,2 l, 1,4 l, 1,5 l, 1,6 l lub 2,0 l i mocy od 105 KM do 265 KM w przypadku najmocniejszych modeli S3 z silnikiem czterocylindrowym o pojemności 2,0 l. A3 może być również wyposażone w 5-cylindrowy silnik gazowy o pojemności 2,5 l i mocy 400 KM, który jest najmocniejszym modelem Audi A3 w historii.

  Które Audi ma silnik V12?

Silniki wysokoprężne to 4-cylindrowy 1,6 l TDI lub 4-cylindrowy 2,0 l TDI o mocy 115 KM i 170 KM w najmocniejszych modelach z silnikiem 2,0 l TDI. A3 można kupić z hybrydowym układem napędowym 40 TFSe, który oferuje silnik 1,4 l TFSI i silnik elektryczny o łącznej mocy 204 KM.

Najlepszymi silnikami benzynowymi Audi są silniki 1,5 l o mocy 150 KM lub topowe 5-cylindrowe jednostki 2,5 l, które można znaleźć w topowym RS3. Najlepszym silnikiem wysokoprężnym jest bez wątpienia 2,0 l TDI o mocy 150 KM, ponieważ zapewnia on lepszą równowagę między wydajnością a mocą niż jakikolwiek inny silnik A3.

Wszystkie te silniki charakteryzują się również wysoką wydajnością, ponieważ najlepsze silniki benzynowe mogą osiągać do 50MPG, a najlepsze silniki wysokoprężne do prawie 70MPG, co jest imponującą liczbą, zważywszy, że żaden z nich nie jest zbyt mocny.

Audi A3 – Design i podwozie

Jeśli chodzi o design, A3 wygląda elegancko i nowocześnie w obu swoich ostatnich generacjach. Jeśli jednak chcesz, aby A3 wyglądało najlepiej, musisz wybrać wersję sedan lub Sportback wyposażoną w pakiet S-Line. Dwudrzwiowe A3 nie jest zbyt popularne, ponieważ 2-drzwiowy bagażnik to dla większości osób za mało, a jego proporcje również nie są najlepsze.

Wnętrze A3 zależy od wyposażenia opcjonalnego, ponieważ modele bez wyposażenia wyglądają naprawdę źle, podczas gdy modele z bogatym wyposażeniem wyglądają niesamowicie. Zawieszenie i układ jezdny A3 zostały zaprojektowane z myślą o komfortowej jeździe, dzięki czemu A3 sprawia wrażenie samochodu klasy premium.

  Które Audi jest najlepsze dla wysokich kierowców?

Audi A3 – niezawodność i typowe problemy

Audi A3 to przyzwoicie niezawodny samochód, ale ma kilka typowych problemów, o których warto wspomnieć. Na początek, silniki Diesla są podatne na problemy z filtrem DPF, natomiast silniki benzynowe są podatne na problemy z cewkami zapłonowymi. Oba te silniki są znane z tego, że czasami zużywają zbyt dużo oleju, a nawet mogą powodować różne wycieki oleju.

W wielu modelach A3 często występują także problemy z elektryką i zawieszeniem. Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie Audi A3 w jak najlepszym stanie, ponieważ nie jest ono zbyt drogie w utrzymaniu, a na dłuższą metę pozwala zaoszczędzić sporo kłopotów.

Audi A3 – wartość i praktyczność

Nowe Audi A3 kosztuje sporo pieniędzy od nowości, ale na rynku samochodów używanych zachowuje swoją wartość naprawdę dobrze. Poprzednie A3 po faceliftingu jest obecnie najlepszym wyborem, ponieważ jego wartość nieco spadła, ale nie nadmiernie. Podsumowując, A3 oferuje dobrą cenę, jeśli uda Ci się znaleźć samochód z odpowiednim wyposażeniem i niezbyt dużym przebiegiem.
Jeśli chodzi o praktyczność, A3 jest dobre, z wyjątkiem wersji dwudrzwiowych, które w ogóle nie są praktyczne. Najbardziej praktycznym modelem A3 jest hatchback, ponieważ sedan ma bardziej spadzistą linię dachu, która nieco ogranicza przestrzeń nad głową.

Sekcja FAQ

Czy Audi A3 to dobry samochód do kupienia?

Audi A3 to jeden z najlepszych samochodów, jakie można kupić, jeśli interesuje Cię zakup hatchbacka lub sedana subkompaktowego, który jest na tyle nowy, że posiada wszystkie najnowsze technologie Audi, ale nie jest kosztowny, co zwykle wiąże się z większością modeli Audi.

  Audi RS3 Niezawodność

A3 jest bardzo wartościowy i świetnie radzi sobie zarówno z jazdą po mieście, jak i długimi trasami. Podsumowując, A3 jest warte uwagi, jeśli szukasz takiego samochodu. Jeśli uznasz, że A3 jest za małe, lepiej poszukaj czegoś w rodzaju Audi A4 lub nawet A6.

Jaki jest najlepszy model Audi A3?

Najlepszym modelem Audi A3 jest 2,5 l 5-cylindrowy sedan Audi RS3 o mocy 400 KM. Może on zaoferować niesamowite osiągi dzięki naprawdę ekscytującemu silnikowi i naprawdę czułej dwusprzęgłowej skrzyni biegów S-Tronic. RS3 świetnie brzmi, świetnie wygląda i świetnie się prowadzi.

Jeśli chcesz mieć bardziej zwyczajne Audi A3, najlepiej wybrać model z silnikiem benzynowym 1,5 l lub wysokoprężnym 2,0 l TDI. W niektórych modelach A3 dostępny jest także napęd Quattro AWD, ale nie jest on koniecznie potrzebny w A3.

Czy Audi A3 to dobry samochód rodzinny?

Jeśli masz młodszą rodzinę, A3 jest naprawdę świetnym samochodem. Jeśli masz większą rodzinę lub Twoje dzieci są już dorosłe, A3 nie jest samochodem, który powinieneś wybrać. Ogólnie rzecz biorąc, A3 ma wiele cech przyjaznych rodzinie, takich jak porty USB na całym obwodzie, łatwo dostępne punkty mocowania IsoFix dla fotelików dziecięcych, szeroko otwierane drzwi i stosunkowo cicha kabina.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z