Czy Audi SQ7 to dobry samochód?

Czy Audi SQ7 to dobry samochód?

Audi SQ7 to luksusowy siedmiomiejscowy rodzinny SUV średniej i dużej wielkości, zaprojektowany z myślą o tych, którzy chcą mieć dużego i wygodnego SUV-a, ale takiego, który potrafi również zrównać z ziemią gorące hatchbacki. Jeśli jesteś jedną z tych osób, powinieneś sprawdzić Audi SQ7. A więc, czy Audi SQ7 to dobry samochód?

Audi SQ7 jest naprawdę dobrym samochodem, ponieważ oferuje prawie wszystko, czego można oczekiwać od samochodu. SQ7 wygląda świetnie, jest niewiarygodnie przestronne, niewiarygodnie bezpieczne, luksusowe i szybkie. Radzi sobie z obowiązkami rodzinnymi i szkolnymi lepiej niż 90% samochodów, a jednocześnie jest wystarczająco fajny, aby wyróżniać się na firmowym parkingu.

SQ7 dostępny jest w dwóch różnych wariantach: diesel SQ7 przeznaczony głównie na rynek europejski oraz benzynowy SQ7, który rok lub dwa lata temu stał się jedynym SQ7, jaki można kupić. Silniki te są duże, mocne, wyrafinowane i nie wymagają wysiłku. SQ7 jest również wyposażony w napęd Quattro AWD, co oznacza, że poradzi sobie w każdym terenie.

Pod względem wartości SQ7 nie jest najtańszym SUV-em o wysokich osiągach, ale jest wystarczająco dobry, aby kosztować tyle, ile kosztuje. Niezawodność jest dobra, ale mogłaby być lepsza, ponieważ koszty eksploatacji i konserwacji są bardzo wysokie.

Audi SQ7 – Układ napędowy

Audi SQ7 to topowy siedmiomiejscowy SUV Audi, który jest wyposażony w 4,0 l podwójnie turbodoładowany silnik V8 o mocy 507 KM w najnowszym SQ7 lub 4,0 l TDI V8 o mocy 435 KM w SQ7 sprzed faceliftingu. Niektórzy twierdzą, że silnik wysokoprężny jest trochę zbyt zwyczajny, ale ci ludzie nie wiedzą, że 4.0L TDI oferuje zdumiewający moment obrotowy 567 lb-ft.

  Najlepsze klocki hamulcowe dla Audi A6

Oba te silniki współpracują z automatyczną skrzynią biegów z przemiennikiem momentu obrotowego i napędem Quattro AWD, dzięki czemu SQ7 jest prawdziwym SUV-em. Wydajność jest znacznie wyższa w przypadku wariantu z silnikiem wysokoprężnym, ponieważ 4,0 l V8 z silnikiem benzynowym łyka paliwo dwiema słomkami.

Benzynowy SQ7 osiąga prędkość 0-60 mph w około 4 sekundy, co jest szaleństwem jak na prawie 5 000 funtowego behemota, podczas gdy SQ7 z silnikiem wysokoprężnym osiąga to samo w około 4,7 sekundy. Oba te silniki są niesamowite w tym, co robią, ale benzynowe V8 pasuje do SQ7 o wiele lepiej, szczególnie dlatego, że brzmi niesamowicie.

Audi SQ7 – Design i podwozie

Audi SQ7 zawsze było najlepiej wyglądającą wersją Q7, jaką można dostać, ale najnowsze SQ7 z benzynowym V8 z 2022 roku wygląda najlepiej. Model SQ7 sprzed faceliftingu nie różnił się zbytnio od zwykłego Q7, ale model SQ7 po faceliftingu robi furorę i trudno go pomylić ze zwykłym Q7. Wnętrze Q7 jest niesamowite, ponieważ jest wykończone materiałami z najwyższej półki i wszystko jest wykonane wyjątkowo dobrze.

SQ7 różni się od zwykłego Q7 także pod względem prowadzenia, ponieważ jest od niego sztywniejsze, co sprawia, że cały SUV jest mniej podatny na wpadanie w zakręty. Tak czy inaczej, SQ7 nadal jest komfortowym SUV-em, ponieważ nie chcieliśmy, aby był zbyt sztywny, gdyż większość klientów za tym nie przepada, a samo podwozie Q7 nie zostało zaprojektowane z myślą o wyczynowym SUV-ie.

Audi SQ7 – niezawodność i typowe problemy

Jeśli chodzi o niezawodność, SQ7 mogłoby być lepsze, ponieważ koszty wielu napraw są tak wysokie, jak to tylko możliwe. Duże luksusowe SUV-y słyną z wysokich kosztów utrzymania i kosztownych napraw/części zamiennych i nie inaczej jest w przypadku SQ7. Te samochody wymagają stałej konserwacji, aby funkcjonować prawidłowo, a jeśli tego nie zrobisz, SQ7 zaszkodzi Twojemu portfelowi.

  2022 BMW X5 VS Audi Q7 - które jest lepsze?

Najczęstsze problemy z SQ7 są związane z czujnikiem spalania stukowego, tulejami zawieszenia, przegubami osi, cewkami zapłonowymi i zaworem N80. SQ7 jest również znany z tego, że zużywa opony jak szalony, co jest istotnie brane pod uwagę, ponieważ nowe opony do SQ7 kosztują fortunę.

Audi SQ7 – wartość i praktyczność

Ceny Audi SQ7 z 2022 roku zaczynają się od około 90 000 dolarów, co nie jest niską ceną, ale jest znacznie tańsze od BMW X5 M za 106 000 dolarów i droższego o prawie 20 000 dolarów Mercedesa GLE 63. Co prawda BMW i Mercedes oferują znacznie więcej mocy, ale i tak są pod większością względów porównywalne z SQ7.

Pod względem praktyczności, SQ7 jest lepszy od X5 i GLE, ponieważ jest od nich fizycznie większy. Oferuje również dużo miejsca siedzącego i przestrzeni ładunkowej, a dodatkową zaletą jest siedem dostępnych miejsc siedzących. Wsiadanie i wysiadanie z SQ7 jest łatwe, a widoczność jest naprawdę dobra.

Dział FAQ

Dlaczego Audi wyprodukowało Audi SQ7 z silnikiem wysokoprężnym?

Może się to wydawać dziwne, że Audi zdecydowało, że samochody o wysokich osiągach powinny być napędzane silnikami wysokoprężnymi, ale jest kilka powodów, dla których tak się stało. Po pierwsze, wydajność, ponieważ SQ7 z silnikiem wysokoprężnym jest w stanie zwrócić do 35MPG, podczas gdy SQ7 z silnikiem benzynowym jest w stanie zwrócić do 20MPG. Co więcej, SQ7 z silnikiem wysokoprężnym ma może mniej koni mechanicznych, ale bije na głowę SQ7 z silnikiem benzynowym, jeśli chodzi o moment obrotowy.

  Niezawodność Audi i Forda - które rozwiązanie jest lepsze

SQ7 z silnikiem wysokoprężnym jest po prostu bardziej logicznym samochodem do szybkiej jazdy na długich dystansach, ponieważ zużywa o wiele mniej paliwa. Mimo to Audi postanowiło pozbyć się SQ7 z silnikiem wysokoprężnym, ponieważ tworzenie dwóch wersji SQ7, SUV-a, który nie jest tak popularny ze względu na swoją cenę, nie miało większego sensu.

Czy Audi SQ7 jest SUV-em terenowym?

Z wielu powodów Audi SQ7 nie jest bynajmniej samochodem terenowym. Klienci Audi nie są w ogóle zainteresowani off-roadingiem i dlatego Audi nie produkuje żadnych samochodów terenowych i żadnych pakietów off-roadowych. Istnieją samochody, takie jak warianty Allroad modeli A4 i A6, które są bardziej przystosowane do jazdy po bezdrożach niż w terenie.

SQ7 jest wyposażony w 22-calowe koła, co wystarczy, aby zdać sobie sprawę, że nie jest przeznaczony do jazdy po drogach innych niż lekko szutrowe lub polne.

Dlaczego Audi nie produkuje pełnowymiarowego SUV-a?

Wszyscy wiemy, że BMW, Audi i Mercedes od dziesięcioleci skaczą sobie do gardeł. Konkurują ze sobą niemal we wszystkich segmentach, z wyjątkiem segmentu pełnowymiarowych flagowych SUV-ów, w którym Audi nie jest w ogóle obecne. Jednak w 2023 roku Audi zamierza wypuścić na rynek pełnowymiarowy flagowy model Q9 i wszystko to się zmieni.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z