Czy EQA jest taki sam jak GLA?

Elektryczny subkompaktowy SUV Mercedes Benz EQA to w zasadzie Mercedes Benz GLA pod całym tym metalem, co oznacza, że Mercedes przystosował GLA tylko do elektrycznego układu napędowego. EQA nie jest zaprojektowany na oddzielnym podwoziu ze względu na koszty i tylko prawdziwe samodzielne podwozie EV Mercedes oferuje jest EQS.

EQA jest pozycjonowany jako entry-level Mercedes EV dla tych, którzy jeżdżą głównie w mieście. To nie znaczy, że EQA nie jest zdolny do jazdy na autostradzie, ale raczej fakt, że jest daleko od bycia najlepszym krążownikiem autostrady Mercedes oferuje.

EQA rzeczywiście bazuje na GLA, ale Mercedes nadał mu zupełnie nową stylistykę przodu i tyłu, która obejmuje także listwę świetlną z tyłu. EQA nie jest jednak tak praktyczny, zarówno w porównaniu do swojego benzynowego kuzyna, jak i wszystkich innych elektrycznych SUV-ów na rynku.

EQA wydaje się być nieco nudny w prowadzeniu, ponieważ Mercedes nie położył zbyt dużego nacisku na wrażenia z jazdy. EQA występuje w kilku różnych wariantach wyposażenia, ale najpopularniejszym z nich będzie prawdopodobnie EQA 250.

Mercedes EQA – Elektryczna strona rzeczy

Największą różnicą między GLA a EQA jest układ napędowy, ponieważ EQA oferuje silnik elektryczny i baterię, podczas gdy GLA – silnik spalinowy i zbiornik paliwa. Podstawowa wersja EQA 250 ma zasięg 255 mil, EQA 300 4MATIC oferuje nieco więcej, a topowa EQA 350 4MATIC jest mniej więcej taka sama jak model 300.

EQA plasuje się gdzieś pośrodku, jeśli chodzi o zasięg, ale można śmiało powiedzieć, że EQA oferuje przyzwoity zasięg za te pieniądze. EQA ładuje się z maksymalną mocą 100 kW, która jest daleka od wiodącej w klasie, ale dość konkurencyjna.

  Dlaczego Mercedesy to złe samochody

Naładowanie EQA z 10% do 80% zajmuje około 37 minut, jeśli natkniemy się na szybką ładowarkę o mocy 100 kW. Niektórzy z jej konkurentów, jak XC40 Recharge P8, ładują się szybciej, ale nie na tyle, aby zrobić prawdziwą różnicę. Jeśli naładujesz EQA w domu za pomocą ładowarki ściennej o mocy 7 kWh, osiągniesz ten sam stan naładowania w ciągu 10-11 godzin.

Z drugiej strony, napędzany benzyną GLA jest oferowany tylko z 4-cylindrowym silnikiem 2,0 l, który generuje ponad 200 KM, podczas gdy modele AMG o zwiększonym zakresie mocy produkują prawie dwa razy więcej.

Mercedes EQA – wrażenia z jazdy

Podstawowy model EQA 250 dysponuje mocą 187 KM z pojedynczego silnika elektrycznego, podczas gdy EQA 300 osiąga moc 225 KM. Wyższy model EQA 350 osiąga moc 288 KM, co jest dość dynamiczne jak na tak mały samochód, szczególnie podczas postoju.

EQA sprawia wrażenie opanowanego i wyrafinowanego, ale nie na tym samym poziomie, co jego większy brat, EQC. Podwójne szyby są zarezerwowane tylko dla wyższych modeli Mercedesa, co oznacza, że nie ma ich zarówno w EQA, jak i w GLA.

Z uwagi na fakt, że EQA jest elektryczny, w tle nie słychać dronów silnika spalinowego, co oznacza, że szum wiatru i opon jest znacznie bardziej odczuwalny. Różnica pomiędzy GLA a EQA jest taka, że EQA waży o 2000 funtów więcej.

Dzięki temu EQA sprawia wrażenie dużo bardziej masywnego zarówno na zakrętach, jak i w linii prostej, zwłaszcza w porównaniu z modelami GLA AMG.

  Które modele Mercedes-Benz są kabrioletami z twardym dachem?

Mercedes EQA – praktyczność i luksus

EQA jest pozycjonowany jako podstawowy luksusowy EV Mercedesa, co oznacza, że powinien oferować wrażenia godne Mercedesa za cenę wyjściową 55 300 dolarów, czyli prawie 20 000 dolarów więcej niż GLA. Otrzymasz to samo wnętrze co GLA z kilkoma akcentami charakterystycznymi dla EQA.

EQA jest rzeczywiście luksusowy, ale 55,300 dolarów można dostać bardziej luksusowy ICE Mercedes SUV jak średniej wielkości GLE. Pod względem praktyczności, EQA oferuje mniej miejsca niż GLA dzięki wszystkim bateriom. Miejsce do siedzenia jest również nieco ograniczone dzięki podwyższonej podłodze, na której znajdują się akumulatory.

Większość samochodów EV zbudowanych na oddzielnym podwoziu EV oferuje również przedni bagażnik, ale ponieważ EQA bazuje na GLA, nie ma przedniego schowka. Podsumowując, EQA nie jest liderem w swojej klasie, jeśli chodzi o praktyczność, podobnie jak GLA.

Sekcja FAQ

Czy kupić Mercedesa GLA czy EQA?

Mercedes Benz EQA to świetny sposób na wprowadzenie się w świat samochodów elektrycznych, ale cena wyjściowa oznacza, że za elektrycznego GLA trzeba będzie zapłacić pieniądze GLE. Jest to oczywiście czerwona flaga dla wielu potencjalnych nabywców i dlatego większość punktów sprzedaży online uznać EQA być przeciętny w najlepszym przypadku.

Elektryczne samochody luksusowe są nadal nieco zbyt drogie, aby miały sens na niższym poziomie. Mercedes Benz GLA oferuje takie same wrażenia za dużo mniejsze pieniądze. Co więcej, tankowanie GLA zajmuje około 5 minut, a to tylko rzeczywistość.

  Jak długie są silniki Mercedesa?

Który Mercedes EV jest najlepszy?

Najlepszym Mercedesem EV jest bez wątpienia luksusowy sedan EQS. EQS kosztuje ponad 100 000 dolarów, co plasuje go bezpośrednio na samym szczycie branży EV. Wiele osób uważa EQS za najbardziej luksusowy model EV na rynku i jest to raczej prawda.

EQS jest jedynym Mercedesem EV opracowanym na oddzielnym podwoziu EV, co oznacza, że korzysta z bardziej autentycznych doświadczeń z jazdy, co nie ma miejsca w przypadku wszystkich innych Mercedesów EV.

Czy Volvo XC40 Recharge jest lepszym samochodem niż EQA?

Rywalizacja między GLA a XC40 istnieje zarówno w świecie ICE, jak i w świecie EV. XC40 oferuje większą baterię o pojemności 78 kWh, podczas gdy EQA oferuje 67 kWh, jednak oba te modele mogą przejechać w najlepszym przypadku około 260 mil.

XC40 oferuje 400 KM, co sprawia, że jest o wiele lepszy, jeśli chodzi o wyprzedzanie. Przestrzennie, XC40 jest również o wiele lepszy zarówno dla pasażerów i ładunku. Jednak XC40 jest trochę za drogie bez żadnych opcji, a jednocześnie nie jest tak wyrafinowane jak EQA.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z