Czy hybrydowe BMW jest tego warte?

Większość pojazdów elektrycznych głośno krzyczy o swoich ekologicznych zaletach, przyćmiewając inne cechy samochodu i poziom komfortu. Hybrydy BMW nie należą do tej kategorii. Są energooszczędne, a jednocześnie zapewniają taki sam poziom komfortu i czystej przyjemności z jazdy jak inne BMW.
Hybrydy BMW typu plug-in (BMW PHEV) występują w wielu formach, kształtach i rozmiarach. Każda seria BMW oferuje co najmniej jedną hybrydę, przyjrzyjmy się więc bestsellerowi – BMW serii 3.

BMW 330e 2021

BMW 330e to hybrydowe BMW typu plug-in, które wygląda tak samo jak zwykłe BMW serii 3, ich najlepiej sprzedający się model. Co więcej, tak też jeździ. Jest to 5-pasażerski, 4-drzwiowy luksusowy sedan, który ledwo można odróżnić od standardowej wersji BMW 330.

Hybrydowy sedan posiada certyfikat EPA i może przejechać na energii elektrycznej około 22 mil. Daje to imponujący wynik 75 MPGe. Elektryczna hybryda zapewnia dynamiczne zawieszenie i nie idzie na żadne kompromisy, jeśli chodzi o przestrzeń bagażnika, pomimo dużej baterii, którą przewozi.

Z drugiej strony, zasięg jest nieco niski i jest nieco droższy niż standardowe BMW serii 3, zwłaszcza gdy dodamy opcje zaawansowanych funkcji komfortu. Kolejnym minusem jest kurczenie się zbiornika gazu z powodu akumulatora. Mniejszy zbiornik gazu oznacza mniejszy całkowity zasięg.

Silnik

BMW 330e 2021 jest napędzany przez 2,0 L turbodoładowany silnik sparowany z silnikiem elektrycznym, wyposażony w baterię litowo-jonową o pojemności 12,0 Kwh. W połączeniu, to w sumie 288 KM pod maską.

8-biegowa automatyczna skrzynia biegów sprawia wrażenie eleganckiej i zwinnej, jeśli tylko wystarczająco mocno wciśniemy pedał gazu.

  Czy samodoładowujące się samochody hybrydowe są dobre?

Właściwości jezdne

Ta hybryda prowadzi się jak BMW. Silnik elektryczny nie dyskredytuje potężnej kombinacji silników o mocy prawie 300 koni mechanicznych.

BMW 330e osiąga prędkość maksymalną 230 km/h lub 143 mph. Osiąga prędkość od 0 do 60 mil w 5,9 sekundy, co w porównaniu do BMW 330 jest nieco wolniejsze. Standardowe BMW 330i robi to w 5,3 sekundy.

Hybrydowy sedan typu plug-in generuje moment obrotowy o wartości 310 lb-ft.

Wnętrze

W poprzednich latach, aby cieszyć się komfortem prawdziwego luksusowego sedana, trzeba było kupić BMW serii 5 lub 7. Jednak najnowsze BMW serii 3 sprawia wrażenie bardziej komfortowego i luksusowego niż nawet seria 5 z poprzednich lat.

Niska pozycja siedząca pozostaje taka sama jak w poprzednich modelach BMW serii 3. Dzięki dużej ilości miejsca na głowę, nogi i ramiona, kierowca czuje się swobodnie w pozycji za kierownicą.

Obsługa infotainment i wyświetlacza head-up jest dość intuicyjna, ale wymaga kilku regulacji, aby dopasować je do własnych potrzeb. Świetną wiadomością jest to, że oba można w pełni dostosować do własnych potrzeb.

System infotainment, w porównaniu do 330d lub 330i z tego samego roku, jest nieco lepszy. Istnieją tryby jazdy, które pozwalają być cichy i bardzo wydajny pod względem zużycia paliwa. Jest też tryb jazdy sportowej, który pozwala na coś zupełnie przeciwnego.

330e Wymiary

● Długość całkowita pojazdu: 4717 mm
Masa własna pojazdu: 1868 kg
Szerokość całkowita: 1826 mm
Wysokość całkowita: 1442 mm
● Rozstaw osi: 2851 mm

  Najlepsze modele BMW z silnikiem twin-turbo

BMW 330e 2021 Plusy i minusy

Największą zaletą elektrycznej wersji hybrydowej plug-in BMW 330 jest oszczędność paliwa i związana z nią odpowiedzialność za środowisko naturalne. Hybrydowy układ napędowy jest zgrabny i dobrze sprawdza się w większości warunków.

BMW 330e sprawia wrażenie prawdziwego BMW, mimo że jest napędzane energią elektryczną, w przeciwieństwie do jego innych żądnych mocy kuzynów. W porównaniu z innymi modelami BMW serii 3 tego samego kalibru, nie jest ono tak szybkie i nie zapewnia najlepszego prowadzenia, ale mimo że jest to sedan, nadal zachowuje się jak potężny samochód sportowy z napędem na tył. W końcu to wciąż BMW, bez względu na to, czy jest elektryczne, czy nie.

Plusy

Bardzo precyzyjne prowadzenie i świetne zawieszenie
Godne pozazdroszczenia wnętrze
Dobre osiągi hybrydowe
Dostępny z xDrive (napęd na wszystkie koła)
Świetne MPGe (bardzo oszczędne zużycie paliwa)

Wady

Zasięg jazdy na samej energii elektrycznej wynosi zaledwie 22 mile.
Oferuje bardziej ograniczoną przestrzeń ładunkową w porównaniu ze standardowym BMW 330.
Kosztowny

Ostateczny werdykt

Jeśli po prostu wybierasz pomiędzy BMW 330 a BMW 330e, BMW 330e będzie lepszym wyborem, po prostu dlatego, że lepsze zużycie paliwa w końcu się opłaci, jeśli jesteś aktywnym kierowcą.

Samochód wydaje się skomplikowany, więc jeśli jesteś zwolennikiem prostych samochodów, które można naprawić samodzielnie w garażu, to nie jest to rzecz dla Ciebie. Z drugiej strony, jeśli lubisz zaawansowane technologie, BMW 330e będzie dla Ciebie odpowiednie. Jeśli szukasz większego pojazdu elektrycznego, BMW oferuje modele takie jak hybrydowe BMW serii 5, serii 7, a nawet hybrydowe SUV-y X3, X5 i X7.

  Dlaczego samochody hybrydowe są złe?

FAQ o hybrydach BMW

### Co to jest BMW PHEV?
BMW PHEV to hybrydowy pojazd elektryczny typu plug-in. Tego typu pojazdy elektryczne są połączeniem silnika elektrycznego i standardowego silnika spalinowego. Silnik elektryczny można łatwo naładować za pomocą kabla i gniazdka, podczas gdy silnik spalinowy wymaga paliwa. Obydwa pracują w połączeniu, aby znacznie zmniejszyć zużycie paliwa i zoptymalizować zużycie paliwa.
Hybrydowe BMW można rozpoznać po literze „e” w nazwie, jak w przypadku BMW 330e.

Jak działają pojazdy hybrydowe plug-in BMW?

Pojazd hybrydowy BMW zazwyczaj działa na samej energii elektrycznej, jeśli samochód jest prowadzony z prędkością 30 mil na godzinę lub wolniej. Jeśli zwiększysz tę prędkość, silnik spalinowy również się uaktywni i weźmie udział w tym procesie. Tego typu pojazdy są zaprojektowane w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia zużycia paliwa.

Jaki jest średni zasięg elektryczny hybryd BMW?

Średni zasięg elektryczny hybryd plug-in BMW waha się od 26 do 54 mil, w zależności od rodzaju akumulatora, w jaki są wyposażone. Im większy akumulator litowo-jonowy posiada Twój pojazd, tym większy zasięg będzie w stanie pokonać na samej energii elektrycznej. Całkowity zasięg tych pojazdów jest o wiele większy, jeśli uwzględni się również pojemność zbiornika gazu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z