Czy Mercedesy są nadal produkowane w Niemczech?

Czy Mercedesy są nadal produkowane w Niemczech?

Mercedes-Benz jest jedną z najpopularniejszych marek samochodów luksusowych na świecie. Firma ma swoją główną siedzibę w Stuttgarcie w Niemczech, ale posiada kilka zakładów produkcyjnych na całym świecie.

Mercedes-Benz nadal produkuje pojazdy w Niemczech. Jednakże firma otworzyła inne zakłady produkcyjne w 22 krajach na całym świecie. Niektóre z tych krajów to USA, Austria, Argentyna, Francja, Brazylia i Węgry. Wszystkie zakłady produkcyjne Mercedesa poza granicami Niemiec spełniają surowe wymogi Mercedesa w zakresie kontroli jakości.

Pochodzenie Mercedesa

Trójramienna gwiazda na pojazdach marki Mercedes symbolizuje dążenie firmy do globalnej motoryzacji z silnikiem dominującym na lądzie, morzu i w powietrzu. Ta trójramienna gwiazda kojarzy się z klasą, komfortem, wydajnością, niezawodnością, solidnością i luksusem. To właśnie odróżnia Mercedesa od innych luksusowych samochodów.
Opatentowany przez Carla Benza w 1886 roku wagon motorowy był jednym z najbardziej wyjątkowych wynalazków w dziedzinie motoryzacji. W 1901 r. Gottlieb Daimler wyprodukował pojazd, który nazwał Mercedes. Daimler, współzałożyciel Mercedesa, został również pochwalony za stworzenie pierwszego silnika zasilanego gazem, idealnego do zastosowania w samochodach.
W wyniku połączenia firm Benz & Cie. i Daimler-Motoren-Gesellschaft w 1925 roku powstała firma motoryzacyjna Daimler-Benz, która później została zmieniona na cenioną firmę Mercedes-Benz. Przez dziesięciolecia firma wprowadzała do swoich pojazdów wyjątkowe innowacje, z których korzystało wiele innych firm, w tym wiele rozwiązań technologicznych i z zakresu bezpieczeństwa.

Gdzie produkowane są pojazdy Mercedes-Benz?

Pojazdy Mercedes-Benz są nadal produkowane w Niemczech, ale firma rozszerzyła swoją działalność na inne części świata. Wynika to z dużego popytu i surowych ograniczeń importowych w innych krajach, takich jak USA. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zakłady produkcyjne Mercedes-Benz na świecie:

Zakłady Mercedes-Benz w Niemczech

Siedziba Mercedes-Benz znajduje się nadal w Stuttgarcie, gdzie zlokalizowany jest główny zakład produkcyjny. Stuttgart jest miastem założycielskim Mercedes-Benz. Fabryka w Stuttgarcie została założona w 1904 roku i zatrudnia dziś ponad 19 000 pracowników, co czyni ją jednym z największych zakładów Mercedesa.
Fabryka w Stuttgarcie produkuje również oryginalne części Mercedes-Benz, takie jak skrzynie biegów, silniki i osie. W zakładzie znajduje się również zespół badawczo-rozwojowy, który w najbliższych latach będzie produkował akumulatory do pojazdów elektrycznych.
Oprócz fabryki w Stuttgarcie, istnieje kilka zakładów Mercedesa w różnych częściach Niemiec, do których należą:

 • Affalterbach – zakład ten specjalizuje się w produkcji silników AMG i mieści się w nim studio wydajności AMG. Zatrudnia około 1700 pracowników.
 • Berlin – fabryka specjalizuje się w tworzeniu silników, części i wielu innych. Zatrudnia około 2.500 pracowników.
 • Bremen – zakład w Bremen jest jednym z największych i produkuje różne modele samochodów. Produkuje Mercedes-Benz klasy C (sedan, wagon, coupe i kabriolet), klasy E (coupe i kabriolet), GLC, GLC Coupe, SL i SLC.
 • Hamburg – w tym zakładzie produkowane są różne części Mercedes-Benz, w tym kolumny kierownicze, osie i części osi, części z zakresu technologii emisji spalin i wiele innych.
 • Kamenz – zakład produkcyjny w Kamenz jest popularny z produkcji litowo-jonowych akumulatorów napędowych. Zatrudnia on około 600 pracowników.
 • Kolleda i Arnstadt – w tym zakładzie produkuje się większość silników Mercedes-Benz oraz silników AMG. Zatrudnia on 1400 pracowników.
 • Rastatt – zakład produkcyjny w Rastatt zatrudnia około 6.500 pracowników i produkuje Mercedes-Benz klasy A, klasy B i GLA.
 • Sindelfingen – zakład w Sindelfingen zatrudnia najwięcej pracowników i jest jednocześnie największym zakładem Mercedesa na świecie. Zakład produkcyjny w Sindelfingen zatrudnia 25.000 pracowników i produkuje różne pojazdy. Należą do nich Mercedes-Benz CLS, Klasa E (Sedan i Wagon), Klasa S (Sedan, Coupe i Cabriolet), Mercedes-AMG GT, AMG GT Coupe oraz Mercedes-Maybach.
  Które Mercedesy mają twin-turbo?

Zakłady Mercedes-Benz w USA

W USA jest tylko jedna fabryka Mercedes-Benz i znajduje się ona w Tuscaloosa, w stanie Alabama. Ten zakład produkcyjny Mercedesa zatrudnia około 3 700 osób. Niektóre z produkowanych tu pojazdów Mercedesa to SUV-y, takie jak Mercedes klasy GLE, GLE Coupe i GLS.
Fabryka w Tuscaloosa była pierwszym dużym zakładem produkcyjnym Mercedes-Benz poza granicami Niemiec. Został założony w 1995 roku, a pierwszy pojazd został wyprodukowany w lutym 1997 roku. Fabryka słynie również z produkcji popularnego Mercedesa Klasy C sedan.

Inne zakłady Mercedes-Benz na świecie

 • Pekin Chiny – jest to jedna z największych fabryk Mercedesa poza Niemcami i USA. Produkuje Mercedesy Klasy C, Klasy E, Klasy GLA, Klasy GLC oraz silniki. Zatrudnia około 11 500 pracowników.
 • Hambach, Francja – ten zakład w Hambach we Francji jest popularny z produkcji serii modeli „smart ForTwo” samochodów Mercedesa.
 • Kecskemet, Węgry – ta fabryka produkuje Mercedesy klasy B, CLA oraz CLA Shooting Brake. Zatrudnia około 4 000 osób.
 • East London, RPA – produkuje Mercedesa Klasy C i zatrudnia 3 300 pracowników.
 • Magna Steyr, Graz, Austria – Magna Steyr Graz zatrudnia około 9.500 osób. Produkuje Mercedesa-Benz Klasy G.

Pytania dotyczące produkcji Mercedesa na świecie

Czy Mercedesy produkowane w Niemczech są lepsze?

Nie, nie są. Wynika to z faktu, że Mercedes we wszystkich swoich zakładach na świecie spełnia surowe normy jakościowe. Nie ma więc znaczenia, czy samochód Mercedesa jest produkowany w Niemczech, USA, Austrii, Brazylii, Chinach czy nawet RPA. Wszystkie samochody są wykonane z wysokiej jakości części i inżynierii.

  Jakie Mercedesy mają doładowanie?

Jakie samochody marki Mercedes są produkowane w Niemczech?

Mercedes-Benz ma swoją główną siedzibę i główne zakłady w Stuttgarcie, w Niemczech. Posiada jednak różne fabryki zlokalizowane w różnych miejscach na terenie całego kraju. Wszystkie te fabryki produkują różne modele samochodów, do których należą: Mercedes Klasy A, Klasy B, Klasy C, Klasy E, Klasy GLC, Klasy GLA, Klasy SL, Klasy S, AMG GT, AMG GT Coupe oraz Mercedes-Maybach.

Gdzie znajdują się fabryki Mercedesa?

Być może Mercedes nadal ma swoją główną siedzibę w Stuttgarcie, w Niemczech, ale ma fabryki na całym świecie. Mercedes-Benz bardzo się rozproszył i może się pochwalić zakładami produkcyjnymi w 22 krajach. Oprócz Niemiec ma fabryki w takich krajach jak USA, Kanada, Brazylia, Chiny, Argentyna, Austria, Meksyk, RPA i wiele innych.

Czy Mercedesy są produkowane w USA?

Różne modele Mercedes-Benz są produkowane w zakładzie przemysłowym Mercedes-Benz US International w pobliżu Vance w stanie Alabama. Zakład ten wyprodukował swój pierwszy pojazd w lutym 1997 roku. Do modeli produkowanych w tym zakładzie należą między innymi popularne modele Mercedes-Benz klasy C, klasy GLE i klasy GLS.

Niemiecka jakość na całym świecie

Wzrost popytu na pojazdy Mercedes-Benz na całym świecie umożliwił otwarcie wielu fabryk Mercedesa na całym świecie. Jednak główny zakład produkcyjny i siedziba firmy nadal znajdują się w Niemczech. Mercedes jest więc nadal produkowany w Niemczech, a zakłady produkcyjne znajdują się w 22 krajach.
Wszystkie pojazdy Mercedesa produkowane poza granicami Niemiec spełniają niemieckie procesy kontroli jakości. Są one wyposażone w najwyższej klasy zabezpieczenia, mają wysokie osiągi i wszystkie zaawansowane funkcje oraz komfort, które posiadają samochody Mercedes-Benz wyprodukowane w Niemczech. Nie ma między nimi żadnej różnicy poza położeniem geograficznym.

  Jaki jest najlepszy Mercedes do jazdy zimą?

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z