Czy Renault Clio to dobry samochód?

Renault Clio

Renault Clio to mały rodzinny hatchback, który po raz pierwszy pojawił się na scenie w 1990 roku i od tego czasu doczekał się pięciu różnych generacji. Praktycznie wszystkie generacje Clio nadal można zobaczyć na wielu europejskich drogach, co stawia pytanie, czy Renault Clio to dobry samochód?

Renault Clio jest jednym z najlepszych samochodów produkowanych obecnie przez Renault, ponieważ jest stosunkowo niedrogi w zakupie, niedrogi w utrzymaniu, przestronny, dobrze wyglądający i dobrze wyposażony. Dlatego też nie możemy nazwać go niczym innym niż dobrym samochodem, co ma sens, ponieważ Renault zawsze było zainteresowane tworzeniem jednych z najbardziej ekonomicznych samochodów na rynku europejskim.

Renault Clio oferuje szeroką gamę silników wysokoprężnych i benzynowych, z których wszystkie są dość łagodne i wyrafinowane. Wygląd zewnętrzny jest naprawdę proporcjonalny i stylowy, podczas gdy wnętrze nie jest tak ekscytujące. Niezawodność mogłaby być lepsza, ale Clio udało się poprawić ogólną niezawodność na przestrzeni lat.

Cena jest naprawdę dobra i jest jednym z głównych powodów, dla których Clio odniosło tak duży sukces. Praktyczność jest na równi z tym, czego można oczekiwać od wszystkich innych samochodów w tym segmencie, z wystarczającą ilością miejsca dla czterech osób i przyzwoitej wielkości bagażnikiem.

Więcej informacji na temat wad Renault Clio można znaleźć tutaj.

Układ napędowy

Renault Clio jest dostępne z czterema silnikami benzynowymi. Najmniejszy z nich to rzędowy 3-cylindrowiec o pojemności 1.0 l i mocy 91 KM lub 100 KM. Następny w kolejce jest 4-cylindrowy rzędowy silnik 1,4 l o mocy 130 KM. Można również kupić Clio z 4-cylindrowym silnikiem hybrydowym o pojemności 1,6 l i łącznej mocy 150 KM.

  Czy Renault Talisman to dobry samochód?

Gama silników wysokoprężnych oferuje obecnie tylko 4-cylindrowy silnik 1,5 l o mocy 85 KM, podczas gdy Clio może być również wyposażone w specjalną konfigurację układu napędowego Bi-Fuel, która generuje 100 KM. Wszystkie te jednostki napędowe współpracują z 5-biegową manualną lub 6-biegową automatyczną skrzynią biegów, a moc jest zawsze przekazywana wyłącznie na przednie koła.

Efektywność paliwowa jest oceniana na około 45MPG dla wariantów benzynowych, około 60MPG dla hybrydy i 65MPG dla wariantu z silnikiem Diesla. Specjalny model Bi-Fuel osiąga około 41MPG i może być zasilany LPG lub benzyną. Podsumowując, wszystkie opcje układu napędowego w Clio są wydajne i wyrafinowane, ale przydałoby się trochę więcej mocy.

Design i wrażenia z jazdy

Wygląd zewnętrzny Clio jest zdominowany przez duże reflektory LED i tylne światła, podczas gdy przedni grill jest zdominowany przez duży emblemat Renault dumnie siedzący pośrodku. Dzięki wesołym kolorom i dobrze wyglądającym kołom, Clio może wyglądać naprawdę ładnie. Wnętrze nie jest już tak wyjątkowe i powinno zostać wymienione za rok lub dwa.

Wrażenia z jazdy są dość spokojne, jak można się spodziewać po takim samochodzie. Clio może być również dostępne w specjalnym wykończeniu RS, które sprawia, że samochód jest znacznie bardziej dynamiczny i przyjemny w prowadzeniu. Podsumowując, jest to wygodny rodzinny samochód do codziennego użytku, który powinien zaspokoić Twoje potrzeby bez nadmiernej ekscytacji.

Niezawodność i typowe usterki

Jeśli chodzi o niezawodność, nowemu Renault Clio udaje się utrzymać dość dobre perspektywy, co nie miało miejsca w przypadku wszystkich poprzednich generacji. Clio miało swój spory udział w problemach na przestrzeni lat i jest teraz znacznie lepsze niż kiedyś.

  Najczęstsze problemy z Renault Scenic

Najczęstsze problemy z Renault Clio to wadliwa elektronika, problemy z cewkami zapłonowymi, problemy ze skrzynią biegów, niereagujące hamulce i problemy z układem wspomagania kierownicy. Idea stojąca za Clio jest taka, że powinien on być odpowiednio konserwowany i zadbany, jeśli chcesz, aby przetrwał przyzwoitą ilość czasu bez awarii.

Ceny i praktyczność

Cena Renault Clio waha się od 18 995 do 23 995 funtów w Wielkiej Brytanii, podczas gdy ceny w Europie zaczynają się od około 15 000 euro. Podsumowując, Clio jest bardzo popularnym samochodem, co oznacza, że sprzedaje się naprawdę dobrze. Wiadomo jednak również, że w ciągu 3-5 lat traci na wartości, co sprawia, że Clio staje się naprawdę atrakcyjną propozycją.

Praktyczność jest na równi z resztą segmentu, co oznacza, że Clio może pomieścić do czterech osób bez większych problemów. Przestrzeń bagażnika jest duża i wystarczająca na weekendowy wypad, a ogólna widoczność jest przyzwoita. We wnętrzu znajduje się wiele schowków i funkcji przyjaznych rodzinie, które jeszcze bardziej podnoszą poziom praktyczności.

Sekcja FAQ

Czy Renault Clio jest bezpieczne?

Praktycznie wszystkie nowsze samochody Renault mają 5 gwiazdek w klasyfikacji bezpieczeństwa i Renault Clio nie jest inaczej. Z wynikiem 96% w zakresie ochrony dorosłych pasażerów, Clio znajduje się w ścisłej czołówce segmentu i wyznacza punkt odniesienia dla wielu samochodów, które mają podążać za nim. Ochrona dzieci na poziomie 89% jest również naprawdę dobra, zwłaszcza że jest to kompaktowy hatchback.

  Peugeot e-208 vs Renault Zoe - który jest lepszy

Clio nie posiada wszystkich nowoczesnych funkcji bezpieczeństwa aktywnego, które są obecnie standardem w całej branży. Ma to sens, ponieważ ta generacja Clio istnieje już od jakiegoś czasu i wkrótce zostanie zastąpiona.

Które samochody rywalizują z Renault Clio?

Renault Clio musi stawić czoła silnej konkurencji, ponieważ Europa jest pełna hatchbacków. Należą do nich takie modele jak Kia Rio, Citroen C3, Peugeot 208, Honda Jazz (Fit), Mazda 2, Opel Corsa, Hyundai i20, VW Polo, Ford Fiesta, Skoda Fabia i Seat Ibiza.

Przy tak licznej konkurencji, Clio musi się wyróżniać i robi to głównie dzięki swojemu wyglądowi i ekscytującemu wariantowi Clio RS.

Czy istnieje elektryczne Renault Clio?

Obecnie Clio nie jest ani nigdy nie było oferowane jako samochód elektryczny. Najbliżej EV jest wspomniana wcześniej hybryda, która może być napędzana wyłącznie energią elektryczną na krótszych dystansach. Jednak Clio prawdopodobnie otrzyma pełnoprawny model EV, gdy następna generacja pojawi się za rogiem.

Chociaż niektórzy twierdzili, że Clio zostanie wycofane z produkcji, wygląda na to, że tak się jeszcze nie stanie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z