Najczęstsze problemy z Renault Clio

Renault Clio

Renault Clio to kompaktowy hatchback produkowany przez Renault od 1990 roku do dziś. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najdłużej produkowanych modeli w historii Renault, a także jeden z najbardziej udanych modeli Renault w historii. W ciągu ostatnich 33 lat Renault zdołało sprzedać ich mnóstwo i wygląda na to, że Clio nigdzie się nie wybiera w najbliższym czasie.

W tym artykule wymienimy najczęstsze problemy z Renault Clio. Powiemy Ci, co psuje się w Clio i co musisz zrobić, aby to naprawić. Najpierw zaczniemy od problemów z silnikiem, które obejmują terkotanie silnika i problemy z cewkami zapłonowymi. Clio cierpi również na problemy z elektryką i skrzynią biegów.

Układ wspomagania kierownicy może zawieść i pozostawić kierowcę z bardzo ciężką kierownicą, co może nawet doprowadzić do wypadku. Hamulce mogą przestać reagować bez względu na to, jak mocno naciśniesz pedał hamulca.

Podsumowując, niektóre z tych problemów są naprawdę poważne i należy o nich pamiętać, gdy chce się kupić używane Clio. Jeśli zdecydujesz się na model, który nie był nadużywany przez cały okres użytkowania, powinieneś być w stanie cieszyć się dość bezproblemowym doświadczeniem, jeśli wykonasz wszystkie niezbędne czynności konserwacyjne.

Problemy z silnikiem

Jednym z najgorszych problemów, jakie można napotkać w Clio, jest grzechotanie silnika spowodowane problemami z paskiem rozrządu. Silnik benzynowy o pojemności 1,2 l i silnik wysokoprężny o pojemności 1,5 l są znane z problemów z grzechotaniem paska, ponieważ mówi się, że te paski wytrzymują tylko około 5 lat. Jeśli słyszysz grzechotanie dochodzące z komory silnika, koniecznie sprawdź ją i w razie potrzeby wymień pasek.

  Peugeot e-208 vs Renault Zoe - który jest lepszy

Innym godnym uwagi problemem związanym z silnikiem są wadliwe cewki zapłonowe, które powodują, że samochód chlapie podczas uruchamiania, a czasami nawet całkowicie się wyłącza. Problemy z ECU mogą wpływać na zdolność samochodu do pracy na biegu jałowym, zwłaszcza jeśli zauważysz kaszel silnika.

Problemy elektryczne

Problemy elektryczne to coś, bez czego rzadko który samochód może się obejść, co ma sens, ponieważ nowoczesne samochody są tak złożone i wypełnione wszelkiego rodzaju technologicznymi czarodziejami, że w końcu coś musi pójść nie tak. Czujnik ABS może ulec awarii i spowodować zapalenie się lampki ostrzegawczej ABS na desce rozdzielczej.

Jednak najgorszym problemem elektrycznym jest prawdopodobnie ten, w którym woda może dostać się do skrzynki bezpieczników, a następnie spowodować wszelkiego rodzaju problemy elektryczne. Najczęstszym z nich jest awaria kluczyka, która nie pozwala uruchomić samochodu i zazwyczaj prowadzi do przedostania się wody do skrzynki bezpieczników.

Problemy ze skrzynią biegów

Modele Renault Clio z 2005 i 2006 roku są znane z dziwnych problemów ze skrzynią biegów, w których samochód może przełączać się z trybu automatycznego na manualny bez żadnego logicznego powodu. Co więcej, właściciele skarżyli się również, że skrzynia biegów przeskakuje biegi, co może prowadzić do zgaśnięcia samochodu. Może to być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli dzieje się to przy wyższych prędkościach.

Nowsze modele Clio są powiązane z problemami ze sprzęgłem w przypadku manualnych skrzyń biegów, a wiele osób twierdzi, że samochód czasami ma problemy nawet z wyborem biegu. Podsumowując, skrzynie biegów w nowoczesnych modelach Clio nie należą do najlepszych, więc upewnij się, że zwracasz na nie szczególną uwagę, gdy szukasz samochodu.

  Najczęstsze problemy z Renault Koleos

Problemy ze wspomaganiem kierownicy

Innym dość poważnym problemem z kilkoma generacjami Renault Clio i Renault w ogóle, jest delikatna kolumna kierownicy, która może odłączyć wspomaganie kierownicy, a tym samym spowodować cały szereg problemów w samej kolumnie. Renault wycofało nawet Clio w 2019 roku z powodu tego problemu.

Lampka ostrzegawcza zwykle zaczyna się świecić, a układ wspomagania kierownicy ulega awarii. Jak wspomniano, aby w pełni rozwiązać ten problem, należy wymienić całą kolumnę kierownicy.

Niereagujące hamulce

Wiele modeli Clio po 2015 roku cierpi z powodu źle zabezpieczonych przewodów hamulcowych, które z czasem mogą ulec uszkodzeniu i zacząć wyciekać olej. Renault wielokrotnie wycofywało Clio z powodu tego problemu, ale najgorsze jest to, że problem ten może prowadzić do braku reakcji hamulców, co z łatwością spowoduje wypadek.

Na szczęście ich wymiana nie jest zbyt trudna, więc pamiętaj o uwzględnieniu ich w regularnych przeglądach i interwałach serwisowych.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić Renault Clio?

Odpowiedź na to pytanie nie jest szczególnie trudna, ponieważ Clio jest już bardzo popularnym samochodem. Oznacza to, że wiele osób uważa je za warte zakupu, dlatego też Europa jest pełna modeli Clio wszystkich generacji. W związku z tym, tak, powinieneś kupić Clio, jeśli szukasz niedrogiego, łatwego w obsłudze i łatwego w prowadzeniu codziennego kierowcy.

Z drugiej strony, jeśli lubisz luksusowe samochody i chcesz poczuć się wyjątkowo podczas jazdy, Clio nie jest typem samochodu, który zapewni Ci taką satysfakcję. Jasne, sprawdza się jako zwykły samochód do dojazdów do pracy, ale nie może zbliżyć się do samochodów luksusowych.

  Jeep Renegade 1.6 diesel problemy ze sprzęgłem

Które samochody rywalizują z Renault Clio?

Renault Clio rywalizuje z takimi samochodami jak Ford Fiesta, Opel Corsa, Peugeot 208, Seat Ibiza, VW Polo, Skoda Fabia i Citroen C4 Cactus. Przy tak licznej grupie konkurentów trudno jest utrzymać się przy życiu, dlatego Renault zadbało o to, aby Clio było zawsze aktualne.

Niektóre z nich, takie jak Fiesta i Peugeot, prowadzą się lepiej, podczas gdy inne, takie jak Polo i Peugeot, sprawiają wrażenie samochodów wyższej jakości. Jednak Clio jest jednym z bardziej przestronnych modeli z tej grupy, a także jednym z lepiej wyglądających.

Czy Renault zaprzestanie produkcji Clio?

Istnieje wiele plotek, że Renault Clio zostanie wkrótce zastąpione przez Renault 5. Prawdopodobnie tak się nie stanie, ponieważ Renault Clio wydaje się pozostawać na rynku jeszcze przez wiele lat.

Ma to sens, ponieważ Clio zawsze było dobrze odbierane na rynku, a wyniki sprzedaży są nadal dość wysokie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z