Czy warto korzystać z systemu wspomagania parkowania?

Asystent parkowania to system powszechnie dołączany do wielu innych, zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę, których zadaniem jest ułatwienie i usprawnienie procesu parkowania. Konieczność stosowania tych systemów zależy w dużej mierze od danego kierowcy i samego samochodu.

Jeśli jesteś stosunkowo niedoświadczonym kierowcą lub po prostu nie masz wystarczającej pewności siebie, jeśli chodzi o skomplikowane manewry parkowania, takie jak parkowanie równoległe, systemy te mogą być dla Ciebie bardzo przydatne. Być może mieszkasz w zatłoczonych miastach i po prostu chcesz mieć dodatkową warstwę ochrony.

Może to być spowodowane tym, że Twój samochód jest bardzo duży lub ograniczony przez brak widoczności, lub nie jesteś wystarczająco pewny siebie, te systemy mogą przynieść Ci korzyści, jeśli używasz ich prawidłowo. W związku z tym, zdecydowana większość klientów, którzy posiadają takie systemy w swoich samochodach, nie korzysta z nich tak często.

Więc to naprawdę zależy od Ciebie, aby zdecydować, czy te systemy są coś warte rozważenia, ale należy pamiętać, że zawsze jesteś tym, który ponosi winę, bez względu na to, jak potencjalny wypadek może się zdarzyć. Jeśli zdecydujesz się na te systemy, upewnij się, że zawsze będziesz uważał podczas parkowania.

Jak działa wspomaganie parkowania?

Systemy te zazwyczaj składają się z radarów, czujników parkowania i zestawu kamer. Istnieją różne poziomy tych systemów, od tych bardziej podstawowych, które wspomagają Cię tylko poprzez ruch kierownicą, po te najbardziej zaawansowane, które potrafią zaparkować samochód całkowicie bez udziału kierowcy.

Po włączeniu asystenta parkowania samochód zacznie aktywnie poszukiwać pobliskich miejsc parkingowych. System przeskanuje dostępną przestrzeń i poprosi o zaparkowanie, jeśli uzna, że miejsce jest odpowiednie. Po znalezieniu miejsca należy ustawić samochód w odpowiedniej linii i włączyć system.

  Dlaczego samochody hybrydowe są złe?

W tym momencie, masz za zadanie albo przesunąć z przodu do tyłu lub po prostu przytrzymać przycisk. Pamiętaj, aby wykonywać wszystkie instrukcje zgodnie z przeznaczeniem i zawsze być świadomym swojego otoczenia. Szczególnie należy zwracać uwagę na ruch uliczny i pieszych w pobliżu.

Samochód powie Ci, kiedy masz coś zrobić, a zanim to zaakceptujesz, upewnij się, że jest to rzeczywiście bezpieczne. Proces ten trwa zazwyczaj nieco krócej niż trwałby bez włączonych systemów. Po zaparkowaniu samochodu, system się wyłączy i będzie można opuścić samochód.

Niezawodność systemu Park Assist

Jeśli chodzi o niezawodność, systemy te są rzeczywiście przydatne, co zostało udowodnione w obszernym badaniu przeprowadzonym przez AAA UK. Badanie to wykazało, że system wspomagania parkowania obniża prawdopodobieństwo zablokowania koła aż o 81%, co z pewnością robi wrażenie.

W badaniu stwierdzono również, że czas potrzebny na zaparkowanie samochodu przy użyciu tych systemów zmniejsza się nawet o 11%, a wydajność i sama liczba manewrów są również znacznie poprawione przez te systemy.

Systemy te nie są jednak doskonałe i mimo, że obniżają szansę na najechanie na krawężnik o znaczny margines, zwiększają szansę na najechanie na niego przy wyjeżdżaniu z miejsca parkingowego, ponieważ systemy te czasami mają tendencję do parkowania zbyt blisko krawężnika.

Bez względu na to, jak niezawodne mogą być te systemy, nigdy nie mogą być idealne. Więc jest to konieczne dla Ciebie, aby zawsze mieć czujne oko na proces i upewnić się, że wszystkie normy bezpieczeństwa są spełnione. Bo jeśli coś się stanie, to zgodnie z prawem będzie to Twoja wina, a nie wina systemu.

  Który mały samochód ma najlepszy prześwit?

Samochód i system, o którym mowa

Jeśli wyjmiemy kierowcę z równania, samochód sam w sobie jest jedynym obiektywnym spojrzeniem na konieczność asystenta parkowania. Niektóre samochody, jak na przykład Nissan Micra, są małe, niewiarygodnie łatwe do zauważenia, a promień skrętu jest więcej niż odpowiedni.

Inne, takie jak 7-miejscowy SUV, samochód sportowy lub Mercedes Benz S-Class z długim rozstawem osi są znacznie większe, a tym samym trudniejsze do zauważenia. Niektóre samochody sportowe są wyposażone w specjalne listwy na tylnej szybie, które całkowicie zasłaniają widoczność do tyłu.

Systemy te sprawiają, że sposób więcej sensu na takich pojazdów, ponieważ kompensują one brak ogólnych składników niezbędnych do łatwego parkowania, a zwłaszcza tak biorąc pod uwagę wartość niektórych z tych samochodów. Jeśli nie jest się doświadczonym szoferem, Klasa S z długim rozstawem osi czuje się na drodze jak lotniskowiec.
Ale sam system jest również dużą częścią równania, ponieważ istnieją różne poziomy zaawansowania. Nowo wypuszczony Mercedes Klasy S może autonomicznie podjechać do miejsca parkingowego, opuścić je i dojechać do wyznaczonego miejsca, podczas gdy bardziej podstawowe systemy mogą kierować samochodem tylko wtedy, gdy kierowca uzna, że jest to wystarczająco bezpieczne.

Sekcja FAQ

Czy systemy wspomagania parkowania należą do wyposażenia standardowego?

Najczęściej systemy te są częścią listy wyposażenia opcjonalnego drogich systemów wspomagania kierowcy. Niektórzy producenci oferują nawet podstawowe poziomy w standardzie, ale nie są one często używane.

  Czy samochody elektryczne tracą ładunek po zaparkowaniu?

Jeśli chcesz state-of-the-art funkcji wspomagania parkowania, jesteś patrząc na 500 dolarów wzrost rachunku na minimum, a czasami te pakiety mogą kosztować wiele tysięcy dolarów.

Jak często ludzie używają wspomagania parkowania?

Nie tak często, jak mogłoby się wydawać. Liczba samochodów sprzedawanych z tymi systemami sugerowałaby, że ludzie używają tych systemów często, ale tak po prostu nie jest. Powodem, dla którego wiele nowszych samochodów kupuje się z systemem wspomagania parkowania, jest to, że trzeba kupić system wspomagania parkowania, aby uzyskać bardziej przydatne funkcje, takie jak kamera 360.

W większości przypadków ludzie po prostu parkują samodzielnie i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych systemów wspomagania parkowania. Co więcej, parkowanie równoległe nie jest tak powszechne, ponieważ wiele osób nie mieszka w mieście.

Czy wspomaganie parkowania jest bezpieczne?

Powinno być, ale nie ma sposobu, aby to stwierdzić na pewno. Czasami systemy te źle interpretują rzeczywisty świat, co może prowadzić do poważnych obrażeń i roszczeń o odszkodowanie. Jeśli chcesz zmaksymalizować poziom bezpieczeństwa, musisz zawsze mieć oko na to, co robi system i być pewnym, że jeśli coś pójdzie na południe, będziesz musiał nacisnąć na hamulce.

Systemy te są często przedstawiane jako systemy, które odciążają codzienne dojazdy do pracy, ale tak nie jest, ponieważ poziom uwagi powinien być znacznie wyższy podczas korzystania z tych systemów. Nigdy nie polegaj na żadnym systemie pomocy, który Cię zastąpi, a poziom bezpieczeństwa będzie znacznie wyższy.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z