Czy wentylowane fotele przednie są tego warte?

Wentylowane fotele stały się w dzisiejszych czasach czymś w rodzaju must-have w wielu luksusowych samochodach z wyższej półki, co niekoniecznie oznacza, że są warte swojej ceny wywoławczej. Trzeba pamiętać, że aby nawet móc zaznaczyć opcję wentylowanych siedzeń, trzeba będzie wydać sporo pieniędzy na pakiet wyższej klasy od samego początku.

Wentylowane siedzenia mają za zadanie ochłodzić Cię podczas gorących letnich miesięcy poprzez nawiew normalnego lub schłodzonego powietrza na Twoje plecy przez małe wentylatory umieszczone w siedzeniach. Większość samochodów, które oferują wentylowane siedzenia, zazwyczaj łączą je z siedzeniami z perforowanej skóry, które mają małe otwory w siedzeniach.

Powodem, dla którego warto zdecydować się na wentylowane siedzenia jest to, że dzięki nim jazda latem staje się o wiele przyjemniejsza. Bez względu na to, gdzie zaparkujesz swój samochód latem, powinieneś być w stanie schłodzić siedzenia w mgnieniu oka.

Jednak wentylowane fotele są dalekie od ideału, ponieważ wymagają od Ciebie zapłacenia dużej ilości pieniędzy za nie tak dużo powietrza. Nie wszystkie systemy wentylowanych siedzeń są wykonane tak samo, ponieważ niektóre z nich chłodzą powietrze, podczas gdy inne nie, a to jest ważne, jeśli chcesz mieć prawdziwe doświadczenie chłodzenia.

Czym są wentylowane siedzenia i jak działają?

System wentylacji siedzeń składa się z małych wentylatorów umieszczonych w siedzeniach, które wdmuchują powietrze na osobę siedzącą w siedzeniu w celu jej schłodzenia. Systemy te są zazwyczaj dostępne z kilkoma różnymi poziomami wentylacji i umożliwiają wybór poziomu, który jest dla Ciebie wygodny.

Aby aktywować wentylowane fotele, należy poszukać przycisków wentylacyjnych umieszczonych na siedzeniach lub na panelu drzwi. W niektórych nowszych samochodach systemy te są również wbudowane w menu systemu informacyjno-rozrywkowego, co nie jest idealnym rozwiązaniem, jeśli nie jesteś zaznajomiony z działaniem systemu informacyjno-rozrywkowego.

  Jaka jest żywotność samochodu elektrycznego?

Istnieją dwa główne rodzaje wentylacji siedzeń. Jeden z nich polega na zasysaniu powietrza z kabiny przez małe wężyki, które następnie wysyłają powietrze przez wentylatory na plecy, bez wstępnego schładzania powietrza. Inne, bardziej zaawansowane systemy chłodzą powietrze w trakcie procesu, co sprawia, że system jest o wiele bardziej przyjemny.

Korzyści z wentylowanych siedzeń: Dlaczego powinieneś je mieć

Powodem, dla którego powinieneś zdecydować się na wentylowane fotele jest to, że dzięki nim jazda staje się komfortowa bez względu na porę roku. Nawet jeśli parkujesz samochód wystawiony na działanie promieni słonecznych, system taki jak ten powinien pomóc Ci schłodzić się znacznie szybciej, zwłaszcza jeśli system wykorzystuje schłodzone powietrze.

Innym powodem, dla którego warto zdecydować się na wentylowane siedzenia jest to, że opcje takie jak te nie są tak drogie, jeśli już wybrałeś siedzenia z wyższej półki. Tak czy inaczej, nikt nie może zaprzeczyć, że lepiej jest mieć ten system w lecie.

Większość samochodów, które oferują wentylowane siedzenia pochodzą z obu przednich siedzeń wentylowane, ale najbardziej luksusowych samochodów na rynku również oferują wentylację siedzeń z tyłu. Twoi pasażerowie będą wdzięczni, jeśli zdecydujesz się na wentylowane siedzenia, a twój samochód prawdopodobnie będzie miał lepszą wartość odsprzedaży, jeśli będzie wyposażony w wentylowane siedzenia.

Wady wentylowanych siedzeń: Dlaczego nie powinieneś ich kupować

Jak wspomniano wcześniej, istnieje kilka powodów, dla których nie powinieneś kupować wentylowanych siedzeń. Głównym powodem jest cena, ponieważ zazwyczaj trzeba uaktualnić do poziomu średniej klasy, aby móc kupić wentylowane siedzenia.

  Jak zdecydować, jaki samochód kupić?

Ponadto, systemy takie jak te mogą być również dość głośne, zwłaszcza jeśli jeździsz dość luksusowym samochodem. Ponieważ systemy te różnią się w zależności od samochodu, nigdy nie masz 100% pewności, czy samochód, którym jesteś zainteresowany, rzeczywiście wykorzystuje chłodzone powietrze, czy nie.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest fakt, że większość systemów wentylowanych siedzeń wymaga wybrania określonego typu siedzenia, co oznacza, że prawdopodobnie nie będzie można nawet określić wentylacji siedzeń z siedzeniami z tkaniny lub w pełni skórzanymi.

Wreszcie, wiele osób uważa, że opcja wentylowanych siedzeń jest tylko sztuczką, ponieważ nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Dotyczy to głównie tych systemów, które nie chłodzą powietrza przed wysłaniem go przez wentylatory, lub innymi słowy, większości systemów.

Sekcja FAQ

Ile kosztuje uzyskanie wentylowanych siedzeń?

To zależy od samochodu, o którym mowa, ale prawdopodobnie trzeba będzie zapłacić co najmniej około 1000 dolarów. Niektóre samochody, takie jak Mercedes Benz GLC, umożliwiają wybór wentylowanych siedzeń, jeśli jesteś skłonny zapłacić około 1900 dolarów za ulepszony pakiet skórzany, inne naliczają opłaty za liczne inne opcje, zanim jeszcze będziesz mógł zaznaczyć opcję wentylowanych siedzeń.

Ponadto, marki premium mają tendencję do pobierania większych opłat za rzadkie opcje, a to często ma miejsce w przypadku wentylowanych siedzeń. O wiele taniej jest zdecydować się na opcję wentylowanych siedzeń w japońskim samochodzie ekonomicznym niż w niemieckim sedanie klasy Executive, mimo że system jest taki sam.

  Czy grubi ludzie mogą jeździć samochodami sportowymi?

Czy podgrzewane siedzenia są tego warte?

Podgrzewane fotele są zdecydowanie bardziej użyteczną opcją niż fotele wentylowane, ponieważ są o wiele bardziej efektywne w tym, co robią. To powiedziawszy, podgrzewane fotele są często dołączane do samochodów klasy podstawowej, co nie ma miejsca w przypadku foteli wentylowanych.

Podsumowując, warto zdecydować się na podgrzewane siedzenia, zwłaszcza jeśli mieszkasz w chłodniejszych regionach klimatycznych. Podgrzewacze siedzeń są znacznie skuteczniejsze w tym co robią w porównaniu do wentylacji siedzeń i są tańsze.

Czy fotele z masażem są tego warte?

Fotele masujące są podobne do foteli wentylowanych, ponieważ ich działanie może być czasami bardzo słabo odczuwalne. Niektóre samochody wyposażają swoje auta w wymyślne nazwy i funkcje masażu, ale w rzeczywistości nigdy nie są one tym, czego się po nich oczekuje.

Nie jest łatwo zaprojektować fotelik samochodowy, który może być bezpieczny, wygodny, praktyczny, dobrze wyglądający, ogrzewany, chłodzony i masowany w tym samym czasie. Podsumowując, fotele masujące prawie zawsze nie są tego warte, o wiele lepiej jest wydać te pieniądze na kilka legalnych sesji masażu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z