Jaki płyn chłodzący do mojego samochodu?

Jeśli chcesz, aby Twój samochód jak najdłużej działał w optymalny sposób, pamiętaj, aby przeprowadzać wszystkie regularne przeglądy zgodnie z zaleceniami producenta lub sprzedawcy. W ten sposób zapewnisz swojemu samochodowi właściwe traktowanie, co oznacza, że zmaksymalizujesz jego potencjał.

Dodawanie odpowiedniego płynu chłodzącego do samochodu jest częścią regularnej konserwacji, ale wiele osób nie jest pewnych, jaki rodzaj płynu chłodzącego wybrać, ponieważ dostępnych jest kilka różnych opcji. Przeprowadzenie dokładnego płukania płynu chłodzącego silnik jest konieczne co około 30 tys. mil, aby Twój samochód pozostał chłodny w różnych środowiskach.

Istnieje wiele różnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego płynu chłodzącego, takich jak marka i model pojazdu, jak stary jest twój pojazd i gdzie masz tendencję do jazdy go. Tak czy inaczej, można wybrać pomiędzy chłodziwem z technologią dodatków nieorganicznych, chłodziwem z technologią kwasu organicznego, hybrydowym chłodziwem z technologią kwasu i tak dalej.

Najlepszym sposobem określenia, jakiego płynu chłodzącego potrzebuje samochód, jest odszukanie informacji o płynie chłodzącym w instrukcji obsługi. Jeśli nie masz pod ręką instrukcji obsługi, możesz także zapytać o odpowiedni płyn chłodzący bezpośrednio u dealera.

Podstawowe informacje o płynie chłodzącym silnik – chłodzi silnik i wydłuża jego żywotność

Aby Twój silnik mógł stale zapewniać optymalną wydajność i moc, musisz upewnić się, że jest on odpowiednio naoliwiony i chłodzony. W ten sposób redukcja tarcia, którą oferuje olej silnikowy, zapewni, że temperatura robocza silnika będzie zgodna z założeniami producenta.

Z drugiej strony, odpowiedni płyn chłodzący zapewni, że silnik będzie utrzymywał właściwą temperaturę przez jak najdłuższy czas. Mimo że olej silnikowy również chłodzi silnik, bez płynu chłodzącego silnik mógłby się nawet stopić, ponieważ temperatura wewnątrz silnika w komorze spalania może osiągnąć nawet 2000ºC.

  Jaki jest najlepszy i najdłużej działający samochodowy odświeżacz powietrza?

Właśnie w tym miejscu przydaje się płyn chłodzący, który krąży od chłodnicy, gdzie jest chłodzony, do silnika, aby odprowadzić ciepło. Proces ten jest stale powtarzany, aż do momentu, gdy konieczna jest wymiana samego płynu chłodzącego. Płyn chłodzący zapewnia również sprawną pracę silnika nawet w ujemnych temperaturach.

Różne rodzaje płynów chłodzących

Istnieje wiele różnych typów płynów chłodzących do wyboru, a różnią się one głównie strukturą chemiczną, kolorem i nazwą. Starsze samochody są znane z używania płynu chłodniczego w technologii dodatków nieorganicznych (IAT), który jest głównie kojarzony z samochodami sprzed lat 90-tych w USA, jest koloru zielonego i powinien być wymieniany co około 30 tys. mil.

Technologia kwasów organicznych (OAT) jest przeznaczona do nowszych samochodów i GM, VW nawet zalecają ten typ płynu chłodniczego do swoich samochodów. Płyny chłodzące OAT są zazwyczaj koloru pomarańczowego, co wyróżnia je spośród innych typów płynów chłodzących. Należy je wymieniać co około 50 tys. mil.

Płyn chłodzący Hybrid Organic Acid Technology (HOAT) jest w pewnym sensie mieszanką płynów OAT i IAT i jest stosowany głównie w samochodach europejskich i Ford Chrysler. Są one dostępne w wielu różnych kolorach, więc upewnij się, że wybierasz jeden w zależności od typu, a nie koloru. Płyn chłodzący HOAT wymaga kompletnego płukania co 50 tys. mil.

Płyn chłodzący HOAT oferuje również wersje z fosforanami i bez fosforanów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego płynu chłodzącego dla Twojego samochodu. Silikonowy płyn chłodzący HOAT zapewnia największą ochronę spośród wszystkich typów płynów chłodzących, ponieważ utrzymuje niską temperaturę silnika przez ponad 150 tys. mil.

  Najlepszy samochód hybrydowy do jazdy zimą

Idealny płyn chłodzący dla Twojego samochodu

Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą pomóc w wyborze odpowiedniego płynu chłodzącego do Twojego samochodu. Jednak głównym punktem rozważań powinna być instrukcja obsługi, ponieważ zawiera ona wszystkie niezbędne informacje dotyczące konserwacji, opracowane specjalnie dla Twojego samochodu.

Oznacza to, że należy polegać na instrukcji obsługi właściciela w przypadku wszystkich pytań dotyczących konserwacji samochodu. Ponadto należy sprawdzić, czy stosowany przez nas płyn chłodzący miesza się z wodą, czy nie.

Proporcje powinny być jak najbardziej precyzyjne, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Wymianę płynu chłodniczego najlepiej powierzyć profesjonalistom, ponieważ prawdopodobieństwo popełnienia przez nich błędu jest mniejsze.
Jeśli jednak jesteś dobrze zorientowany w konserwacji samochodu, możesz wykonać wymianę płynu chłodzącego samodzielnie. Pamiętaj też o dokładnym wypłukaniu płynu chłodzącego, gdy zdecydujesz się na wymianę samego płynu.

Dział FAQ

Czy samochody z silnikami Diesla używają innego rodzaju płynu chłodzącego?

Silniki Diesla pracują inaczej niż silniki gazowe, co oznacza, że używają one innego rodzaju płynu chłodzącego. Płyn chłodzący do silników Diesla zawiera specjalne dodatki, które mają za zadanie chronić silnik przed erozją wewnętrznych części silnika, takich jak ścianki cylindrów.

Silniki Diesla mają niższą temperaturę pracy, co oznacza, że płyn chłodzący musi podchodzić do aspektu chłodzenia nieco inaczej. Jeśli jednak chcesz znaleźć idealny płyn chłodzący dla swojego samochodu z silnikiem diesla, pamiętaj, aby skonsultować się z instrukcją obsługi i wykonać wszystkie kroki, które zwykle wykonuje się w przypadku samochodów na gaz.

  Czy samodoładowujące się samochody hybrydowe są dobre?

Jak ważny jest kolor płynu chłodniczego?

Jest wiele osób, które rozróżniają różne typy płynów chłodzących w zależności od koloru, ale nie jest to dobry pomysł, ponieważ niektórzy producenci mają tendencję do używania tych samych kolorów dla różnych typów płynów chłodzących.

Większość producentów ma tendencję do stosowania ogólnej formuły. W związku z tym kolor powinien być punktem odniesienia, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na markę i etykietę płynu chłodniczego, który wybraliśmy.

Ile kosztuje płukanie płynu chłodzącego?

Przepłukanie płynu chłodzącego powinno kosztować od 71 do 120 dolarów. Warto wspomnieć, że większość tej ceny jest związana z robocizną, a nie z częściami. Tak czy inaczej, mają one tendencję do różnić się w zależności od typu silnika samochodu, pojemność silnika, wiek silnika i rodzaj płynu chłodzącego silnik używa.

Starsze samochody, które używają płynów chłodzących IAT są zazwyczaj najtańsze, jeśli chodzi o wymianę płynu chłodzącego. Ceny takie jak te mogą wydawać się nieco przesadzone, dlatego zawsze należy nauczyć się samodzielnie przeprowadzać wszystkie podstawowe czynności serwisowe.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z