Które Mercedesy posiadają asystenta martwego pola

Które Mercedesy posiadają asystenta martwego pola

Obecnie prawie każdy model Mercedesa można wyposażyć w funkcję wspomagania martwego pola. Mercedes oferuje opcję wspomagania martwego pola już od jakiegoś czasu, a system ten jest naprawdę cennym atutem podczas dłuższych podróży autostradą.

Warto wspomnieć, że nigdy nie należy całkowicie polegać na tym systemie, i zawsze należy sprawdzić swoje martwe pola przed dokonaniem zmiany pasa ruchu. System ten ma oferować pomocną dłoń, zapewnienie, że masz rację, określając, czy zmiana pasa jest bezpieczna, czy nie.

Aktywny asystent martwego pola Mercedesa

Martwe pole oznacza obszar zasłoniętej widoczności, obszar, którego nie widać w lusterkach wstecznych. Mercedes Active Blind Spot Assist wykorzystuje połączenie technologii czujników i kamer, które nieustannie monitorują wszystkie martwe pola w odległości do 10 stóp za Tobą i stale informują Cię o wszelkich potencjalnych zagrożeniach bezpieczeństwa.

Jeśli system rozpozna samochód znajdujący się w martwym polu widzenia, ostrzega nas czerwonym trójkątem wewnątrz obudów lusterek. Jeśli system rozpozna obiekt znajdujący się w martwym polu widzenia, a mimo to kierowca będzie chciał zmienić pas ruchu, trójkąt zacznie migać, a samochód wyśle sygnał dźwiękowy.

Warto również pamiętać, że system ten działa przy prędkościach powyżej 18MPH. Niektóre raporty konsumenckie sugerują nawet, że dodanie tej funkcji pomogło zapobiec kolizjom aż u 60% testowanych kierowców. System ten jest z pewnością mile widzianym dodatkiem do każdego nowego samochodu na ulicach, a wszyscy producenci powinni zacząć oferować te funkcje w standardzie.

Aktywny asystent martwego pola – koszty i rozważania

Większość producentów samochodów będzie sprzedawać funkcję Blind Spot Assist za cenę pomiędzy 500-1000 dolarów. Ale Komisja Europejska wydała oświadczenie, które ma na celu stworzenie kompleksowej listy obowiązkowych systemów bezpieczeństwa high-tech do 2021 roku. Wysiłek ten ma na celu zapobieżenie aż 7300-38000 poważnych wypadków samochodowych w latach 2020-2030.

  Mercedes EQC VS Tesla

Systemy wymienione w tym oświadczeniu to zaawansowane hamowanie awaryjne, aktywne wspomaganie martwego pola, systemy wykrywania senności i uwagi, awaryjne sygnały stopu, wspomaganie utrzymania pasa ruchu, kamery cofania i wiele innych systemów wykrywania i bezpieczeństwa.

Sprawozdanie to ma również na celu włączenie wielu rejestratorów danych zdarzeń wypadkowych do wszystkich nowych samochodów w sprzedaży. Mercedes wydał również oświadczenie, które całkowicie zgadza się z wszystkimi aspektami wymienionymi w liście. I można śmiało powiedzieć, że już wkrótce wszystkie nowsze modele Mercedesa będą standardowo wyposażone w te systemy bezpieczeństwa.

Efekty zaawansowanych systemów bezpieczeństwa w samochodach

Wiele osób uważa, że te systemy bezpieczeństwa nie są tak wartościowe, jak twierdzą producenci, ale wiele raportów sugeruje coś wręcz przeciwnego, że systemy te są odpowiedzialne za zapobieganie dużej liczbie poważnych obrażeń, zgonów i roszczeń z tytułu szkód majątkowych.

Niektóre raporty IIHS sugerują, że samochody wyposażone w aktywny system wspomagania martwego pola mają o 14% niższy wskaźnik udziału w kolizjach. Ten sam raport sugeruje również, że gdyby każdy samochód był wyposażony w te systemy w 2015 roku, można by zapobiec aż 50000 wypadków.

Wiele raportów sugeruje również, że systemy takie jak asystent martwego pola lub aktywny asystent pasa ruchu również radykalnie zmniejszyły stres związany z podróżami na dystansie 200 mil. Systemy te oferują uspokajający efekt, że nawet jeśli zasygnalizujesz konieczność zmiany pasa ruchu, Twój samochód ostrzeże Cię, jeśli nie będzie to bezpieczne.

  Które Mercedesy mają zdalne parkowanie?

Jednak systemy te są dalekie od doskonałości, ponieważ są dość czułe, a niektóre z nich, takie jak aktywny asystent pasa ruchu, mogą czasami wydawać się nieco zbyt agresywne. Niektóre systemy, takie jak automatyczna kontrola hamowania, mogą czasami błędnie zinterpretować potencjalną sytuację kolizyjną i agresywnie naciskać na hamulce na autostradach, co może stanowić poważny problem dla bezpieczeństwa.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić samochód z zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak asystent martwego pola lub asystent utrzymania pasa ruchu?

Systemy te oferują dodatkową warstwę ochrony w trudnych sytuacjach. Nie są one doskonałe i mogą prowadzić do problemów z bezpieczeństwem, jeśli nie działają prawidłowo. Jednak niektórzy uważają te systemy za niezbędne w nowszych pojazdach.
Poza tym, zawsze możesz wyłączyć te systemy, jeśli uważasz, że mogą one działać nieprawidłowo. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z dealerem w celu uzyskania dalszych instrukcji.

Czy zaawansowane systemy bezpieczeństwa są drogie w naprawie?

Wiele raportów sugeruje, że niektóre z tych systemów kosztują nawet 3 tysiące dolarów za naprawę w przypadku awarii. Ponadto, jeśli niektóre z tych systemów ulegną awarii, samochód może nie pozwolić na jazdę, jeśli uzna, że istnieje poważne zagrożenie bezpieczeństwa związane z tym systemem.

Niektóre raporty sugerują również, że samochody wyposażone w te systemy kosztują nawet dwa razy tyle, ile normalnie zapłaciłbyś za naprawę samochodu bez tych systemów. Jest to związane głównie z markami, które dopiero niedawno zaczęły stosować te systemy w kilku konkretnych modelach.

  Dlaczego używane Mercedesy Klasy S są tak tanie?

Warto również wspomnieć, że większość sprzedawanych nowych samochodów jest objęta szeroką gwarancją, która zazwyczaj obejmuje wszystkie zaawansowane systemy bezpieczeństwa. To pytanie dotyczy więc tylko samochodów nieobjętych gwarancją, jeśli kupują Państwo samochód używany lub taki, który wkrótce straci gwarancję.

Jak wygląda ubezpieczenie w przypadku samochodów z zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa?

Z jednej strony, systemy te czynią samochody bezpieczniejszymi, więc roszczenia ubezpieczeniowe powinny się zmniejszyć. Z drugiej strony, systemy te kosztują więcej, aby naprawić je w razie awarii, co zwiększyłoby koszty związane z ubezpieczeniem. Można śmiało powiedzieć, że systemy te nie spowodują dużej zniżki, jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu, przynajmniej nie na razie.

Ale przyszłość jest raczej optymistyczna, jeśli chodzi o zaawansowane systemy bezpieczeństwa w samochodach. To dlatego, że systemy te są stale ulepszane, a jeśli staną się one standardem we wszystkich nowszych samochodach, koszty związane z tymi systemami powinny spaść na całej planszy.

Kilka lat temu firmy Swissre i HERE technologies przeprowadziły badania na temat wpływu zaawansowanych systemów bezpieczeństwa na współczesne wypadki samochodowe. Badanie to potwierdziło również fakt, że systemy te, jeśli zostaną rozpowszechnione, mogą obniżyć koszty związane z ubezpieczeniem nawet o 20 miliardów dolarów rocznie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z