Najczęstsze problemy z Volvo S60

Volvo S60 to luksusowy samochód klasy premium zaprojektowany tak, aby konkurować z takimi samochodami jak Mercedes klasy C, Audi A4 i BMW serii 3. Pierwsza generacja modelu S60 została wprowadzona na rynek w 2000 roku i była produkowana do 2009 roku. Druga generacja modelu S90 weszła do produkcji w 2010 roku, została odświeżona w 2015 roku, a jej produkcja zakończyła się w 2018 roku.

Najnowsza, obecna generacja modelu S90 została zaprezentowana w 2019 roku i jest w pełni luksusowym samochodem oferującym wszystkie współczesne luksusowe funkcje i gadżety dla nabywców. Model S60 zawsze był stosunkowo niezawodnym samochodem, mimo że istnieje sporo różnic między wczesnymi i współczesnymi generacjami.

Tak czy inaczej, najczęstsze problemy z Volvo S60 to awaria czujnika MAF, problemy z tulejami zawieszenia, problemy z układem napędowym, wycieki oleju i dudnienie silnika, zwłaszcza w starszych modelach. Większość z nich można rozwiązać bez większych problemów, ale tylko wtedy, gdy podejmie się decyzję o ich rozwiązaniu odpowiednio wcześnie – w przeciwnym razie mogą one spowodować różnego rodzaju problemy na dalszym etapie eksploatacji.

Podsumowując, S60 jest rzeczywiście niezawodnym samochodem, jednak starsze generacje S60 nieco psują ten wizerunek. Jest to raczej zrozumiałe, ponieważ pierwsza generacja S60 ma już ponad 20 lat, co oznacza, że problemy z tak starym samochodem są tylko kwestią czasu.

Problemy z czujnikiem MAF w Volvo S60

Zadaniem czujnika masowego przepływu powietrza jest regulowanie ilości powietrza dostającego się do komory spalania, aby zawsze zachować idealną równowagę w dążeniu do optymalnych osiągów i oszczędności paliwa. Jeśli czujnik MAF ulegnie uszkodzeniu, prawdopodobnie spowoduje to spadek mocy, któremu może towarzyszyć pogorszenie zużycia paliwa.

  Jaki samochód zastąpił Volvo C30?

Najprostszym sposobem na naprawienie tego problemu jest po prostu dokładne wyczyszczenie czujnika MAF. Jest to stosunkowo częsty problem występujący w wielu samochodach Volvo już od dziesięcioleci. Niektórzy nawet nie uznają tego za problem, ale raczej za część regularnej konserwacji. Tak czy inaczej, jeśli posiadasz samochód S60 przez dłuższy czas, prawdopodobnie będziesz musiał zmierzyć się z jednym z tych problemów.

Problemy z tulejami zawieszenia Volvo S60

Volvo S60 jest również znane z problemów z zawieszeniem, a dokładniej z problemami z tulejami zawieszenia. Wielu właścicieli zgłaszało odgłosy stukania dochodzące z przodu samochodu podczas jazdy, co zwykle prowadziło do zużycia tulei wahaczy, które trzeba było wymienić.

Tuleje wahaczy są również znane z tego, że są dość miękkie w S60, co również oznacza, że są podatne na awarie po pewnym czasie. Jeśli masz zamiar kupić S60, zwróć uwagę na cały układ zawieszenia, ponieważ może on stanowić problem, zwłaszcza w starszych modelach.

Problemy z układem napędowym Volvo S60

Nowe Volvo S60 było częścią poważnej akcji wycofania z rynku, która objęła wszystkie modele Volvo S60 wyprodukowane w 2020 i 2021 roku. Problem polegał na tym, że w niektórych modelach mogło zabraknąć jednostki hydraulicznej, która łączy się z wałem wirnika silnika oraz małego pakietu magnesów związanych z układem hamulcowym.

Może to potencjalnie prowadzić do problemów z układem ABS, ESC i wspomaganiem hamulców. Jeśli czujesz, że Twoje S60 nie jest w stanie zatrzymać się w godny sposób, koniecznie sprawdź te elementy, aby sprawdzić, czy model S60, który oglądasz, rzeczywiście był objęty tym wycofaniem.

  Volvo S40 - wszystko, co musisz wiedzieć

Problemy z wyciekiem oleju w Volvo S60

Podobnie jak w przypadku wielu europejskich samochodów klasy premium, Volvo S60 również nie jest całkowicie wolne od wycieków z silnika, a dokładniej od wycieków oleju pochodzących z tylnej głównej uszczelki olejowej lub obszaru spustu oleju z turbosprężarki. Są to dwa najczęstsze miejsca, z których najczęściej wycieka olej, dlatego należy je sprawdzić w pierwszej kolejności.

Najłatwiejszym i najlepszym sposobem naprawy jest po prostu całkowita wymiana części. Częściej występują one w starszych modelach S60, ale kilku specjalistów Volvo poinformowało, że nawet najnowsze modele są podatne na te problemy od czasu do czasu.

Problemy z dudniącym silnikiem Volvo S60

Grzmiący silnik to problem, który występuje prawie wyłącznie w starszych modelach S60. Można je łatwo zauważyć podczas ruszania samochodem, zwłaszcza jeśli jest on wyposażony w automatyczną skrzynię biegów. Problem ten jest związany z uszkodzonymi lub całkowicie zerwanymi mocowaniami silnika.

Można je również wymienić, ale czasami kosztuje to nieco więcej pieniędzy, w zależności od tego, gdzie znajdują się mocowania i jak można się do nich dostać.

Sekcja FAQ

Które Volvo S60 jest najlepsze?

Najlepszym modelem Volvo S60 jest bez wątpienia najnowszy model, ponieważ jest to jeden z najbardziej pożądanych kompaktowych samochodów luksusowych dostępnych obecnie na rynku. Najstarsze Volvo S60 nie jest już tak naprawdę warte uwagi, ponieważ jest zbyt stare, aby odpowiednio zadowolić współczesnego nabywcę samochodu. Nie jest też w żaden sposób wyjątkowy, ponieważ jest po prostu starym sedanem Volvo.

  Czy samochody Volvo są trwalsze?

Druga generacja modelu S60 plasuje się gdzieś pośrodku, ale zmodernizowany model S60 II jest znacznie rozsądniejszym wyborem ze względu na znacznie lepsze wyniki w zakresie niezawodności. Tak czy inaczej, zawsze należy szukać samochodu z mniejszą liczbą kilometrów na zegarze i takiego, który posiada wszystkie niezbędne informacje o historii serwisowej.

Jak długo może służyć Volvo S60?

Według forów internetowych i dumnych właścicieli wiele modeli Volvo, w tym S60, może bez problemu wytrzymać ponad 20 lat lub 200 000 mil. Najważniejszą rzeczą jest odpowiednia konserwacja, co oznacza, że samochód musi być utrzymywany w odpowiednim stanie, jeśli planuje się na nim polegać przez następne dziesięciolecia.

Samochody Volvo nie są niezniszczalne, a przynajmniej już nie są. Minęły już czasy pudełkowatych samochodów Volvo kombi z przebiegiem ponad 500 tys. km na liczniku.

Czy Volvo S60 jest bezpiecznym samochodem?

Marka Volvo jako całość jest zbudowana wokół faktu, że oferuje jedne z najbezpieczniejszych samochodów na rynku w dzisiejszych czasach. Prawie wszystkie modele Volvo znajdują się w czołówce większości rankingów niezawodności i badań, podobnie jak model S60.

Dzięki filozofii marki Volvo obecny model S60 jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów luksusowych na rynku. Najstarsze S60 nie jest tak bezpieczne, ale biorąc pod uwagę jego wiek, jest to również stosunkowo bezpieczny samochód.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z